Co to jest marża bukmacherska i do czego służy?

Jeśli chcesz kiedykolwiek zarobić pieniądze na zakładach bukmacherskich to musisz czym prędzej dowiedzieć się co to jest marża bukmacherska. Pozwoli Ci to zrozumieć jak funkcjonują zakłady bukmacherskie, dlaczego bukmacher ma przewagę nad graczem, a koniec końców zrozumiesz dlaczego do tej pory nie zarobiłeś nic wielkiego na zakładach.

co to jest marża bukmacherska
Co to jest marża bukmacherska?

Marża bukmacherska w zakładach sportowych

Marża bukmacherska to nic innego jak matematyczna przewaga bukmachera nad graczem.

Co logiczne, firmy oferujące zakłady bukmacherskie powstają po to by pieniądze zarabiać, a nie rozdawać. Ten bolesny fakt ma przełożenie w rzeczywistości bardzo wymierne, bo ponad 90 % graczy nie potrafi zarobić pieniędzy na zakładach bukmacherskich.

By taki status rzeczy się podtrzymywał, bukmacherzy muszą stosować marżę bukmacherską. Pozwala ona narzucić przewagę bukmachera względem oferowanego kursu na typ o danym prawdopodobieństwie.

Najłatwiej zobrazować co to jest marża bukmacherska na przykładzie typu, którego prawdopodobieństwo jest znane.

Zakład – kto rozpocznie mecz – to zakład, którego prawdopodobieństwo trafienia wynosi dokładnie 50 na 50, pół na pół, jest to zakład dwutorowy, który musi zostać rozstrzygnięty.

Skoro szanse na wygraną dla obstawiającego i bukmachera są takie same (50 / 50) to wobec tego powinniśmy wygrać na czysto, dokładnie tyle ile postawimy, prawda ? Kurs powinien wynosić 2, ale tak nie jest, bo w świecie zakładów istnieje marża bukmacherska.

Bonus 29 PLN bez depozytu w STS

Kod promocyjny: BETONLINE

Ile wynoszą kursy oferowane na zakład kto rozpocznie mecz ? W zależności od wysokości marży bukmacherskie (a zatem i konkretnego bukmachera) kursy na ten typ wynoszą 1.8 – 1.95.

Różnica pomiędzy kursem 2 a oferowanym 1.8 – 1.95 stanowi marżę bukmacherską narzuconą na ten typ. Oczywiście marża bukmacherska jest obecna dla wszystkich typów, ale na przykładzie tego zakładu, gdzie prawdopodobieństwo jest znane znacznie łatwiej wytłumaczyć co to jest marża bukmacherska, bo naocznie widać różnicę pomiędzy uczciwym kursem (2.0) a oferowanym przez bukmachera (1.8 – 1.95).

Tym samym za marżę bukmacherską uznajemy odchylenie od prawdziwego kursu (realnego prawdopodobieństwa) do oferowanego kursu. Po co jest marża bukmacherska ? Po to by bukmacher zarobił pieniądze.

gry karciane bonus bez depozytu
STS poker online z bonusem bez depozytu

Co marża bukmacherska oznacza dla gracza

Co marża bukmacherska oznacza dla obstawiającego zakłady gracza ? Ano tyle, że grając zakłady bukmacherskie bez systemu nie jest on w stanie pokonać bukmachera, ponieważ statystyka zawsze się obroni, a matematycznie to bukmacher wyjdzie zawsze na plus. Gdybyś obstawiał tysiące, dziesiątki tysięcy zakładów (np. kto rozpocznie mecz) to przegrasz z bukmacherem, bo na takim samym zakładzie zarabia on więcej od Ciebie, a macie takie same szanse trafienia.

Jak zatem w obliczu istnienia marży bukmacherskiej zarobić na zakładach bukmacherskich ?

Są dwa rozwiązania :

  • musiałbyś niesamowicie skutecznie typować wybrane zakłady, co w praktyce nie jest raczej możliwe
  • znacznie łatwiej jest zarobić stosując systemy bukmacherskie.

Systemy bukmacherskie a marża

Dlaczego systemy bukmacherskie są w stanie pokonać marżę ? Ponieważ każdy dobry system bukmacherski opiera się nie tylko na sprawdzony typach, ale też odpowiednim doborze stawek. Na przykład jeśli grający stosuje system bukmacherski progresja to stawki wzrastają najczęściej dwukrotnie, a już pierwsze trafienie gwarantuje zysk.

Owszem, sporo zakładów okaże się w progresji przegranych, ale wystarczy jedno trafienie by pokonać marżę bukmacherską.

Istnieją dziesiątki systemów bukmacherskich, ale nie wszystkie są skuteczne. Przede wszystkim jednak nie każdy system bukmacherski jest dobry akurat dla Ciebie. Systemy bukmacherskie mają swoje wymagania – np. skuteczność typowań dla określonego zakładu czy przede wszystkim wielkość budżetu na grę. By pokonać marżę bukmacherską musisz dostosować system bukmacherski do swoich możliwości i potencjału.

Back to top button