System kombinowany – kiedy obstawiać najlepiej?

Jednym ze sposobów gry u bukmachera jest system kombinowany, który polega na wybraniu kilku typów, a następnie obstawieniu zakładu X z Y. To znaczy, że na przykład mając na kuponie 5 spotkań, możemy zagrać zakład 1 z 5, 2 z 5, 3 z 5, 4 z 5 jak i AKO czyli 5 z 5. Co więcej, zakłady kombinowane można ze sobą łączyć, to znaczy na jednym kuponie zagrać zarówno zakład 3 z 5 jak i 4 z 5.

kiedy obstawiać systemem kombinowanym
System kombinowany – kiedy najlepiej obstawiać?

Systemy kombinowane w zakładach bukmacherskich służą temu by wygrywać pieniądze, nawet jeżeli nie wszystkie zdarzenia na kuponie zostały poprawnie wytypowane. Na przykład zakład 3 z 5 da nam wygraną jeśli tylko 3 zdarzenia zostaną wytypowane poprawnie. Jednak wygrana będzie mniejsza niż przy zakładzie akumulowany, a stawka zostanie rozłożona na kilka kombinacji.

Na czym polegają zakłady kombinowane

Przyjrzyjmy się kuponowi z 3 zdarzeniami : typ A (kurs 1.5), typ B (kurs 2), typ C (kurs 3). Z nich możemy utworzyć następujące zakłady kombinowane.

 • 1 z 3 : A, B, C.
 • 2 z 3 : AB, AC, BC.
 • 3 z 3 (AKO) : ABC

Na jednym kuponie możemy postawić różne kombinacje, np. tylko 1 z 3 lub tylko 3 z 3, ale także 1 z 3 + 2 z 3 + 3 z 3.

Jeśli postawimy za 9 zł zakład na zakład 1 z 3, to będziemy mieli 3 osobne kupony na typy A, B, C po stawce 9 zł / 3 = 3 zł :

 • za 3 zł na typ A – ewentualna wygrana wyniesie 3 * 1.5 = 4.5 zł – minus podatek,
 • za 3 zł na typ B – ewentualna wygrana wyniesie 3 * 2 = 6 zł – minus podatek,
 • za 3 zł na typ C – ewentualna wygrana wyniesie 3 * 3 = 9 zł – minus podatek.

Wygramy jeśli trafimy co najmniej 1 typ. Jeśli trafisz więcej niż 1 typ, to wygrane będą się sumowały i maksymalnie wyniosą : 4.5 + 6 + 9 = 19.5 zł – minus podatek.

Bonus 29 PLN bez depozytu w STS

Kod promocyjny: BETONLINE

Jeśli postawimy za 9 zł zakład na zakład 2 z 3, to będziemy mieli 3 osobne kupony na typy AB, AC, BC po stawce 9 zł / 3 = 3 zł :

 • za 3 zł na typ AB – ewentualna wygrana wyniesie 3 * 1.5 * 2 = 9 zł – minus podatek,
 • za 3 zł na typ AC – ewentualna wygrana wyniesie 3 * 1.5 * 3 = 13.5 zł – minus podatek,
 • za 3 zł na typ BC –  ewentualna wygrana wyniesie 3 * 2 * 3 = 18 zł – minus podatek.

Zatem przy zakładzie kombinowanym 2 z 3 przy tej stawce i takich kursach można wygrać minimum 9 zł, ale trzeba trawić co najmniej 2 z 3 typów. Maksymalna wygrana wyniesie 9 + 13.5 + 18 = 40.5 zł – minus podatek.

Jeśli postawimy  za 9 zł zakład na zakład 3 z 3, to będziemy mieli jeden kupon AKO o stawce 9 zł.

 • aby wygrać trzeba trafić wszystkie typy,
 • wygrana wyniesie 9 * 1.5 * 2 * 3 = 81 zł – minus podatek.
betfan za darmo bonusy
Nowa oferta bonusów Betfan – Kod promocyjny BETONLINE

zakładach kombinowanych można jednak stawiać kilka kombinacji, np. wybierając 1 z 3 + 2 z 3, wtedy przy stawce 9 zł, uzyskujemy następujące kupony :

 • A o stawce 1.5 zł (bo 9 zł / 6 = 1.5),
 • B o stawce 1.5 zł,
 • C o stawce 1.5 zł,
 • AB o stawce 1.5 zł,
 • AC o stawce 1.5 zł,
 • BC o stawce 1.5 zł.

By zarobić cokolwiek trzeba trafić co najmniej 1 typ. Wygrane wylicza się analogicznie do powyższego przykładu.

Kiedy opłaca się grać zakładem kombinowanym

Zakładem kombinowanym gramy wtedy kiedy chcemy obniżyć ryzyko utraty całej stawki.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że grając systemem kombinowanym zarabiamy mniej, bo jak widać na powyższym przykładzie ta sama stawka daje mniejsze wygrane przy rozpisie na 1 z 3 + 2 z 3 + 3 z 3 niż gdybyśmy postawili całą stawkę tylko na 3 z 3. W zamian jednak otrzymujemy możliwość zarobienia nawet jeżeli nie wszystkie typy bukmacherskie okazały się poprawne.

Zakłady kombinowane mają sens wtedy kiedy kurs kombinacji jest wyższy od liczby kombinacji. Na przykład przy 3 typach i kombinacji 2 z 3 mamy 3 kombinacje (AB, AC, BC), a więc warto zagrać 2 z 3 wtedy kiedy minimalny kurs, którejś z tych kombinacji jest większy niż 3. Dlaczego ? Ponieważ nawet trafiając tylko jedną z tych kombinacji zarobimy więcej niż postawiliśmy. Zakładając, że stawka na zakład 2 z 3 wynosiła 3 zł (a więc 1 zł na kombinację), to przy kursie co najmniej 3 (tyle co kombinacji) zarobimy co najmniej 3 zł (czyli tyle ile cała stawka) – trafiając więcej, wychodzimy z czystym zyskiem.

Oczywiście, niektórzy mogą stosować zakłady kombinowane nawet jeżeli ta reguła nie jest przestrzegana. Celem niektórych graczy może być bowiem ograniczenie ryzyka przy zakładach o dużą stawkę. Zakład kombinowany może bowiem być gwarantem odzyskania choćby części stawki na wypadek gdyby zakład okazał się nietrafiony.

Back to top button